Playlist

Genesis

Brand Film 21
  • Play Video
CreditsCredits
Agency
Agency: Jung von Matt NECKAR
Managing Director: Peter Waibel, Daniel Adolph
Producer: Felix Eichhorn
Creative Director: Rico Noël, Matthias Hess
Art: Hella Fekete 
Account Director: Thien An Nguyen
Strategy: Christian Appich, Kevin Tiedgen, Jana Zinthaefner, Lisa Kilian
Senior Retouch Artist: Dominik Schmutzer
Copy: Diana Tannos, Matteo Maggiore
Production Company
Production Company: BWGTBLD
Director: Anton Tammi
Executive Producer: Jakob Preischl
Producer: Tom Ehrhardt
Director of Photography: Benoit Soler
Post Producer: Caroline Imbery
Stylist: Laura Vartiainen
Editor: Jacob Ipsen & Hannes Weishaupt
VFX
VFX: The Mill
Creative Director: Gregory Spencer
Managing Director: Justin Stiebel
VFX Supervisor: Gregory Spencer, Marta Carbonell Amela
Executive Producer: Chris Allen
Senior Producer: Imogen Pai
Producer: Hannah Jarrold
2D Lead Artist: Neil Alford
3D Lead Artist: Marta Carbonell Amela
2D Artist: Georgina Ford, Giacomo Verri, Gustavo Ribeiro, Jorg Schulz-Gerchow, Lonni Wong, Matthew Unwin, Oscar Tornincasa, Pate Atack, Peter Hodsman, Rafael Vormittag, Richard Mckeand, Sole Martin, Stefan Susemihl, Valeria Scalamandre, Anandu Nair, Karthik Kannuri, Navin Kumar Nukala, Rajendra Sunil Bhosle, Uma K, Anuj Bhandari, Badrinath Chinimilli, Dilipan J, Inthuri Chandra Shekar, Jyoti Tiwari, Malligeswaran K, Mandeep Singh Khera, Mayank Shekhar Tiwari, Nithin Babu, P.K Sajith, Prasanna Bhatt, Tarun Kemtur, Akhil A S, Maneesh Kumar, Sebastian Faber, Yalpi Dileep, AVV Suresh, Naga Praveen Kumar Y, Nikhil K M, Pushpendra Singh Bhadauriya, Rahul Bhardwaj, Sathya Sagar Kolli, Asfak Mandal, Avinash Sapale, Dibin Dharmendran, Dumpala Surender, Nilesh Kale, Nilesh Naik, Rahul Jagtap, Ravi Naik, Romishbhai Sindhi, Shubham Rampratap Savita, Tejas Budhawale, Rakesh Gharti, Vijesh Sharma, Anilkumar Chauhan, Harish Kumar
3D Artist: Andreas Graichen, Gabrielius Burokas, Joshua Curtis, Katie Bates, Margaux Huneau, Michael O'Donoghue, Patrick Baitinger, Paul Tempelman, Richard Tilbury, Tatjana Ljubimtseva, Vaclav Cizkovsky, Andreas Rohde, Kariem Saleh, Paul Autric, Volker Heisterberg, Risto Puukko, Arunkumar Akavaram, Anil Sarki, Sathyaraj A, Upasana Choudhary, Verru Ramesh, Vinayak V, Aakar verma, Gopinath Mani, Prateek Shubhanker, Samiran Ghosh, Sandeep Kumar Goje, Ashutosh Shivdas, Umesh Namdev, Kartik Arora, Nishant Kumar, Amal Arjun J P, C Dinesh Reddy, Deepa Thapa, Girish GR, Krantikumar Rawat, Madivadanatamilparidy Ramamoorthy, Sri Lahari Valmikam, Mrinmoy Chandra Dey, Vipin Kodle, Sandipan Majumder, Swarup Panigrahi, Vinod Shantaram More, Debdutta Gayen, Ragul Sundaramoorthy, Shashanka Sekhar Beshra, Vijay Mohan, Balamurugan-l, Bhushan Ghurade, Nirgun Gawade
Finish Artist: Adam Maynard, Gavin Marler, Holly McLean, Jeanette Eiternes
Matte Painting: Jiyoung Lee, Scott McInnes
Production Coordinator: Stevie Sapiano
Colour
Colour: The Mill
Colourist: Thomas Mangham & James Bamford